Petr Diblík

Pražský hrad jako součást celoroční výstavy Člověk proti Babylonu

Hledáte kvalitní výstavní zážitek? Pak mějte v hledáčku celoroční výstavu Člověk proti Babylonu, jejíž vernisáž proběhla v pátek 9.6.2017 (česky) a v sobotu 10.6.2017 (v esperantu). Té sobotní jsem se v Muzeu esperanta ve Svitavách osobně zúčastnil (momentka) a rozhodně stála za to.

A jak se to týká mozaik?

Výstava má podtitul „Pardubice – kolébka esperanta v českých zemích“ a v souvislosti s tím dostali esperantští výtvarní umělci z Pardubického kraje možnost vystavit ukázky své tvorby jako estetické oživení expozice.

I mě oslovila kurátorka výstavy Pavla Dvořáková, slovo dalo slovo, a tak mám další zářez na poli vystavování – Pražský hrad:

Na fotce zleva:

  • mozaika „Pražský hrad“ (80×40 cm, 8 stupňů šedi; už jsem o ní psal; zachovává licenci zdrojové fotky)
  • zdrojová fotka pro mozaiku „Pražský hrad“ (autor: Adam Zivner, licence: FDL, zdroj: PragueCastleNight.jpg na Wikimedia Commons)
  • pidi mozaika „verda stelo“ (zelená hvězda je jedním ze symbolů esperanta; mozaiku jsem před několika lety věnoval Muzeu)
  • můj profil (informatik, mozaikář, držitel českého rekordu (na fotce já u rekordního díla), člen ČES, překladatel webu Zamenhof.info; poutavě napsala Pavla)

Protože se mi fotka moc nepovedla a protože text kvůli tomu není čitelný, určitě se do Muzea esperanta zajeďte podívat. A pochopitelně nejen na mozaiky, ale na celou výstavu. Pavla a spolupracovníci totiž odvedli skvělou práci a za to jim patří obrovský dík, zdaleka nejen ode mě.

Find this content useful? Share it with your friends!